Amsterdam – nie taki zepsuty, jak go malują

wpis w: Relacja | 1

Trzeba przyznać, że Amsterdam został przez nas niedoceniony. Po pobycie w Brukseli mieliśmy uraz do wszystkich dużych miast „starej” Europy. Oj jak się myliliśmy. Miasto to ma swój niepowtarzalny klimat. Wszystko co mogłoby wydawać się tandetne, okazało się mocno prawdziwe. Zdecydowanie polecamy wybranie się tam. Może nie dałabym rady siedzieć w Amsterdamie tydzień, ale jest to fajne miejsce do wybrania się na weekend. My byliśmy tylko 1 dzień i zdecydowanie jest do czego wracać. Nie będziemy powtarzać oczywistości, że jest tam drogo. Przecież wszyscy to wiemy, ale na weekend nie da się wybrać do taniej Azji, więc nie ma co wybrzydzać.

amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

stromarkt-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj oudezijds-voorburgwal-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-malujamsterdam-night-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-kamienice-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj kamienice-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Hotel

Tu niespodzianka. Z powodu, że Amsterdam był tylko przystankiem w naszej podróży, postanowiliśmy nie przywiązywać wagi do hotelu. Naszym głównym wyznacznikiem była lokalizacja, ale nie bliskość centrum, a raczej bliskość pociągu, który miał nas zawieźć na lotnisko. Zdecydowaliśmy się na MEININGER Hotel Amsterdam City West. Gorąco go polecamy. Co prawda nie jest to 8*, ale pokój był schludny i niedrogi (poza sezonem 54 euro za pokój trzyosobowy). Hotel znajduje się przy samej stacji Amsterdam Sloterdijk. Dzięki temu mieliśmy cenę hotelu poza centrum i łatwy dojazd do centrum i na lotnisko (koszt przejazdu to około 4,5 euro, czas przejazdu kilka minut do centrum i na lotnisko). Amsterdam oferuje oczywiście wiele stosunkowo tanich hoteli poza centrum, ale z większości nie ma jak dojechać gdziekolwiek, więc byłbyś skazany na nietanie taksówki. Co ważne: na stacji kolejowej było wszystko, co potrzebowaliśmy: sklep (jeden znajdował się również w budynku przy stacji), bary szybkiej obsługi, a przy naszym hotelu był nawet pub.

meininger-hotel-amsterdam-city-west-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Kanały

Samo miasto, tak jak już wspominaliśmy, prezentuje się bardzo dobrze. Głównym wow są kanały, całe miasto (cały kraj) jest nimi poprzeszywane. Na mieszkańcach pewnie nie robi to wrażenia, kanały muszą być, by morze nie zatopiło kraju. Jednak dla turystów jest to atrakcja.

Jeśli masz ochotę wydać troszkę pieniędzy, to możesz wybrać się na rejs po kanałach łodzią. Nie jest to najtańsza atrakcja (rejs wieczorny 1,5 h to koszt od 18 euro za osobę w górę). Jeśli się zdecydujesz, to pod linkiem https://www.getyourguide.com/amsterdam-l36/amsterdam-15-hour-evening-canal-cruise-t42049/?partner_id=OVW6AWG&cmp=prearrival_fit możesz zabukować sobie miejsca. Jest tam również wszystko wytłumaczone, a nawet zaznaczone na mapie miejsce spotkania.

amsterdam-train-station-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj the-oude-church-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj kanay-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj kana-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-kana-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-kanay-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-canl-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-at-night-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-noc-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj damrak-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

 

Główny plac – Dam Square

Oczywiście, w oczy poza kanałami rzucają się jeszcze inne rzeczy, przede wszystkim piękne kamienice: duże, małe, kolorowe i ponure, jedne pochylone do przodu, inne w bok. Patrzysz i zastanawiasz się kiedy coś się przewróci.

Warte uwagi jest również centrum handlowe Magna Plaza, na które został zaaranżowany budynek Poczty Głównej z 1899 roku! Samy budynek wygląda zjawiskowo – w środku i na zewnątrz (lokalizacja to: Nieuwezijds Voorburgwal 182). Jest to darmowa atrakcja, więc czemu nie wejść i zrobić tam siku (to akurat jest płatne)?

magna-plaza-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Nie można też pominąć budynku Pałacu Królewskiego (to ten po prawej), który został zbudowany w XVII wieku. Można go nie tylko podziwiać z zewnątrz, ale również zwiedzić w środku (10 euro za osobę).

amsterdam-dam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj dam-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Rowery

Czy wszechobecne w Amsterdamie rowery to mit? Ależ nie. Ścieżki rowerowe są wszędzie, a rowerzyści uważają się za panów świata. Nie patrzą ani na pieszych, ani na samochody. Dodatkowo wszędzie są poprzyczepiane stare rowery. Większość z nich to ozdoby stojące tam od lat. Zdecydowanie miły obraz dla oka. Trzeba im oddać, że rowery, każdy inny i wyjątkowy, to fajny pomysł na „to coś” miasta.

amsterdam-bicycle-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj bicycles-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-centrale-bicyclec-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Z czego słynie Amsterdam

W sumie chyba od tego powinnam zacząć. Amsterdam to europejska stolica seksu i narkotyków. I tak jest w rzeczy samej. Idąc przez miasto, niezależnie czy jest wieczór, czy ranek, czuć znajomy zapach palonych blantów. Idąc przez miasto ma się wrażenie, że oni palą tym w piecach. Już zapaliły Ci się zielone liście w oczach? Nie tak szybko, kupno marihuany nie jest takie proste: Coffe shopy wcale nie czekają na Ciebie z worami narkotyku. By go zakupić (max 5 gram na dzień) musisz być nie tylko pełnoletni, ale również musisz być Holendrem.

magic-mushrums-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Słynne są też dzielnice czerwonych latarni, gdzie można podziwiać stojące w oknach, obleśne zazwyczaj, kobiety. To oczywiście też warto zobaczyć. Jesteśmy podróżnikami: jeśli symbolem jakiegoś miejsca są kobiety z cellulitem na ramionach i cyckami na wierzchu, musimy je zobaczyć. Jeśli wybierzesz się na oglądanie pań, to wybierz się raczej w te rejony.W innych miejscach ich nie dojrzeliśmy, ale może to była kwestia godziny (wypatrywaliśmy pań około 18.00).

mapka-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Sex Museum

Ale powiązania Amsterdamu z seksem to nie tylko k**wy w oknach, to również pewien kult miłości cielesnej. W mieście są przynajmniej 2 muzea zgłębiające kult seksu. Osobiście odwiedziliśmy Muzeum seksu (http://www.sexmuseumamsterdam.nl/index2.html), wejście do środka kosztowało 4 euro i w sumie całkiem nieźle się bawiliśmy. Nie ma to jak podziwiać z wieczora kamiennego fallusa z przed naszej ery.  Możesz jeszcze zaliczyć muzeum erotyzmu (http://www.erotisch-museum.nl/), pewnie też są tam jakieś fallusy :-).

sex-museum-2-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj sex-museum-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-seks-museum-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj amsterdam-sex-museum-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Bary

Amsterdam, to kolejne miasto europejskie, które ma tak wiele do zaoferowania miłośnikom piwa. Całe miasto roi się od barów w stylu klasycznym, w którym aż pachnie drewnem i chmielem. Zdecydowanie będzie się czego napić. Oczywiście browar ma tu swoją cenę (jakieś 6 euro za piwo). Cena boli, ale co zrobić jak pić się chce.

Podsumowując: jest to jedno z tych miast, które odwiedza się z przyjemnością i wróci się do niego z przyjemnością. O dziwo nie kurtyzany i narkotyki są tu najbardziej rzucającym się elementem i nawet to całe zgorszenie nie psuje wyprawy do tego miasta.

oudekerksplein-amsterdam-amsterdam---nie-taki-zepsuty-jak-go-maluj

Porady Amsterdam:
  • Problemem Amsterdamu jest brak bliskiego lotniska dla tanich linii lotniczych. Mamy do wyboru główne lotnisko Schiphol. Z Warszawy dolecisz tam za około 400 zł bez bagażu nadawanego do luku. Innym rozwiązaniem jest lot tanią linią np. do Eindhoven a następnie pociągiem do Amsterdamu za około 40 euro. Nie zawsze to rozwiązanie jest tańsze!
  • Po mieście możesz poruszać się pociągami. Pamiętaj aby przyłożyć bilet do elektronicznego kasownika – kontrole są częste.
  • Przygotuj się na zapach marihuany w każdym miejscu i o każdej porze!
  • Johnb24

    Some genuinely great information, Glad I discovered this. Good teaching is onefourth preparation and threefourths theater. by Gail. gkfbecddcegd