Bassano del Grappa – prawdzie Włochy

wpis w: Relacja | 0

To teraz opowiemy o miejscu, do którego mamy prywatny sentyment – Bassano del Grappa. Tu poczułam prawdziwe Włochy. Jest to miejsce niezwykłe z kilku powodów:


1. Do Bassano przyjeżdżają  Włoscy turyści, tylko Włoscy, z tego też wynika pkt. 2;
2. Najczęstszym językiem, który słyszysz to Włoski, nie niemiecki;
3. Kultura też jest czysto włoska, nieprzesączona turystyką.

bassano-del-grappa-ponte-vecchio-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy
Tak. To jest miejsce, do którego wracaliśmy dla klimatu i jeszcze wiele razy wrócimy. Ale od początku. Bassano to małe, włoskie miasteczko, którego główną atrakcją jest zabytkowy most: Ponte Vecchio. Most jest krzywy i drewniany, ale łączy dwie piękne, zadbane, stare części miasta. Jest pełen „kłódek miłości”. Jeśli jesteś umiarkowanym romantykiem, czyli chcesz zabłysnąć przed dziewuchą, by ją zaciągnąć do łóżka/oświadczyć się/powiedzieć kocham/powiedzieć o tym, że ją zdradziłeś z jej najlepszą koleżanką, a jednocześnie nie chcesz wstydu przed kolegami, to zabierz ją do Bassano i tam udowodnij swoją miłość kłódką z napisem K+M czy inne. Myślę, że nawet ta tandeta nie jest w stanie przyćmić uroku miasteczka i pięknych widoków na rzekę. Tak – Włosi potrafią sprawiać, że nawet małe miasteczko jest atrakcyjne dla turystów.

ponte-vecchio-3-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy

Jeśli jedziesz tam samochodem, możesz go spokojnie porzucić na dużym parkingu przy dworcu. Wiąże się to z dość dużym wydatkiem (zabij mnie – nie pamięta ile dokładnie). Myślisz, że „nie po to kończyłeś studia, by jechać samochodem”? Cóż Bassano to nie Radom, nie ma tam lotniska, więc będziesz skazany komunikację autobusową lub pociąg, by się tam dostać. Najbliższe lotnisko to lotnisko w Wenecji, więc jeśli chcesz również zwiedzić to miasteczko, to może nawet nie jest najgłupszy pomysł.

W Bassano są dwa rynki pełne kawiarenek i restauracji oraz rozsypujących się w uroczy sposób kamienic. Przechodzi się praktycznie z jednego w drugi, więc z całą pewnością nie pominiesz żadnego.

bassano-del-grappa2-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy bassano-del-grappa-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy
Jednym z dowodów na to, że miasto jest prawdziwie Włoskie i skierowane do Włoskich turystów jest jedzenie. Włosi są wymagający, jeśli chodzi o kuchnie, więc należy się spodziewać, że w mieście typowo włoskim jedzenie jest dobre. Tu muszę wrzucić prywatę. Wybacz czytelniku. Zupełnie przypadkiem trafiliśmy do bardzo niepozornej restauracji (padał deszcz, a do zameldowania w Hotelu mieliśmy jeszcze jakieś 2 godziny). Restauracja nazywała się Al Saraceno i znajdowała na Via Mueso 60. Bez ogródka, z ciemnym wnętrzem, ogólnie mocno średnio wyglądała. Jednak jedzenie, jakie nam tam podali, to było coś niesamowitego: każda pasta wyglądała jak nie z tej ziemi. Tak powinny smakować Włochy. Zresztą klientela była bardzo włoska i tamtejsza: klimat jak w rodzinie Soprano.
Jest w Bassano jeszcze jedna knajpka, którą można odwiedzić (no dobra, pewnie jest ich wiele, ale za jeszcze jedną możemy ręczyć). Znajduje się praktycznie naprzeciwko wejścia na most. Nazywa się Al Porton (adres: Via B. Gamba 3). Urocze miejsce z tarasem, gdzie ceny są już troszkę wyższe, ale jedzenie całkiem dobre (raczej polecamy na piwo i kanapkę).

beer-bassano-del-grappa-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy

Miasto słynie jeszcze z jednej rzeczy. I to Ci się spodoba. Ludzie tam oszaleli na punkcie robienia wyrobów wysoko alkoholowych. Wszyscy pędzą Grappę – wódkę na bazie ekstraktu z winogron. W mieście aż roi się od sklepów alkoholowych (wiem, że w Polsce mamy mnóstwo monopolowych, ale nie, to nie jest to samo). Alkohole są dostępne w przeróżnych wariantach: kolorowe i białe, smakowe i naturalne, w butelkach klasycznych i najbardziej odjechanych. Nic tylko wchodzić i kupować. A co jest najważniejsze – kupując 4 litry Grappy nie jesteś bumem, jesteś koneserem dobrych zagranicznych trunków :-).

grappa-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy

Ważna rzecz, którą trzeba ustalić przed przyjazdem to nocleg. Jak ważny jest hotel powtarzamy często. To od tej decyzji zależy, czy się wyśpisz, czy złapiesz wszy, czy pół wieczora będziesz musiał poświęcić na zapierdalanie do hotelu z centrum. My spaliśmy w B&B Via Museo (http://viamuseo.wix.com/viamuseo#!location/c4nz), znajdującym się w samym centrum. Pokój ten wynajęła nam pewna architektka, niesamowicie sympatyczna dziewczyna (to dowód na to, że nie wszyscy architekci są zdziwaczali). Jest to, co prawda B&B, ale zdecydowanie warto się tam zatrzymać. Piękny pokój z własną kuchnią i fenomenalnymi meblami daje klimacik. A śniadanie w jadalni właścicielki z widokiem na miasto naprawdę wzmaga apetyt.

rest-with-sparkling-vine-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy

ponte-vecchio-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy bassano-del-grappa-old-town-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy ponte-vecchio-2-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy

Myślę, że nie trzeba tu załączać porad. To Włochy. Nasz krąg kulturowy, poradzisz sobie. Jeśli nigdy nie organizowałeś sobie samodzielnie wyjazdu zagranicznego, a masz takie ambicje, to z całą powagą polecamy zacząć od wypadów do Włoch, wszystko tu jest tak gościnne i intuicyjne, że z całą pewnością złapiesz wiatr w żagle.
mapka-bassano-del-grappa--prawdzie-wochy