Cortina d’Ampezzo – Zakopane Europy

wpis w: Relacja | 0

Miejscem wprost wymarzonym dla wszystkich miłośników gór jest Cortina. Są tu nieziemskie widoki, których w Polsce nie znajdziemy. Nasze Tatry są fantastyczne, ale Dolomity, które oferuje Cortina są zdecydowanie niepowtarzalne.

tofana-di-mezzo3-cortina-dampezzo--zakopane-europy
Jednak nie jest to tylko miejsce dla miłośników górskich widoków. Jeśli jesteś narciarzem i marzy Ci się wyjazd na białe szaleństwo, masz dość nieograniczony budżet, to również koniecznie zajrzyj w to miejsce. My nie jesteśmy narciarzami, więc o warunkach na stokach poczytaj sobie gdzieś indziej (http://www.skionline.pl/stacje/wlochy-veneto-cortina-d-ampezzo,osrodek,638.html).
Od razu pragnę zaznaczyć, że uważam to miejsce za ciekawe na chwilę, ciężko mi się wypowiedzieć w imieniu fascynatów sportów zimowych, więc wypowiem się do tych, którzy w życiu nie mieli nart na nogach. Zdecydowanie nie ma tam co robić dłużej niż w 1-2 dni dla ludzi, którzy chcą zwiedzać.
To może opowiemy o kilku fajnych i ciekawych miejscach/atrakcjach Cortiny:
W Cortina znajduje się ciekawa kolejka. A nawet dwie. Są po przeciwległych stronach miasta. My osobiście wybraliśmy się na tą, która jeździ na Falorię. To była moja pierwsza przygoda z kolejką górską i muszę przyznać, że zakręciło mi się w głowie. Kolejka wjeżdża na wysokość 2134 metrów. Widoki z góry (choć nie mieliśmy najlepszej widoczności) też robiły wrażenie. W sumie, to nawet ta pochmurna pogoda nadała temu miejscu trochę dramaturgii.

faloria-cable-car-cortina-dampezzo--zakopane-europy faloria-2-cortina-dampezzo--zakopane-europy faloria3-cortina-dampezzo--zakopane-europy faloria-cortina-dampezzo--zakopane-europy faloria-4-cortina-dampezzo--zakopane-europyfaloria-cable-car-cortina-dampezzo--zakopane-europy

Większa dramaturgia jednak spotkała nas w centrum miasta. Okazało się, że wcześniej nie zapoznaliśmy się z dres code tego miejsca. Krzysztof nie miał kurtki za 500 euro, a ja odpowiednich długich wełnianych skarpet, nie mówiąc już o pełnym makijażu i liftingu twarzy. Jeśli uważasz, że Krupówki (Zakopane) to przepych, to się mylisz. Zakopane to raptem swojski Zenek Martyniuk (dla niewtajemniczonych: wokalista grupy Akcent, słynnego zespołu disco polo) ze swoim przebranym niedźwiadkiem i ciupagą wyprodukowaną w Chinach. Cortina to Madonna (stara, bogata i z przepychem). Patrzysz na nią i zastanawiasz się, czy to jest piękne, czy straszne.
Sama starówka miasta jest piękna – miasto jest wyjątkowo zadbane. Żaden kamień nie leży tam przypadkowo. Wszędzie jest pełno pięknych górskich chat. Roi się od knajpek, restauracyjek z takim widokiem (i z takimi cenami btw), że zabiera dech w piersiach. Choć ciężko było nam znaleźć miejsce do zjedzenia obiadu. W końcu zdecydowaliśmy się na jakiś całkiem zwykły lokal: kelner był oburzony, że zamówiliśmy vino della casa (które i tak było drogie), a nie jakieś szato coś tam coś tam 🙂

cortina-dampezzo-cortina-dampezzo--zakopane-europy cortina-dampezzo-with-tofana-cortina-dampezzo--zakopane-europy
W samym mieście znajduje się też przepiękna, fenomenalna kapliczka. Stara i sypiąca się: ukazująca prawdziwą starość i korzenie miasta.

cortina-dampezzo-church-cortina-dampezzo--zakopane-europyKapliczka znajduje się tu:

mapka-cortina-cortina-dampezzo--zakopane-europy

Z miejscami do noclegu nie mieliśmy większego problemu. Zatrzymaliśmy się w B&B Cristalo (można dokonywać rezerwacji przez www.booking.com, koszt to około 100 euro/2 osoby), które znajdywało się bardzo blisko centrum miasteczka. Wystrój był prawdziwie górski i trzeba im przyznać 10/10 za klimacik. Z tarasu mieliśmy widok na góry. Dodatkowo prowadzi to sympatyczna Włoszka, która bardzo nie mówi po angielsku.

tofana-di-mezzo2-cortina-dampezzo--zakopane-europy tofana-di-mezzo-cortina-dampezzo--zakopane-europy
Miasto to położone jest poza utartym szlakiem wobec czego polecamy dojazd własnym samochodem, co w przypadku północnych Włoch w ogóle jest fajnym pomysłem. Wiele osób, w dobie relatywnie tanich biletów lotniczych puka się w głowę, gdy mówimy o wycieczce samochodowej. Ma ona jednak pewne zalety: dysponując samochodem możemy dojechać tam gdzie nie dojeżdża komunikacja. Oczywiście możesz wypożyczyć na miejscu samochód, ale opcja ta jest bardziej kosztowna, a poza tym zawsze jest szansa, że trafi Ci się grat bez hamulców. Do Włoch mamy, z centralnej Polski, tylko około 13 h jazdy więc nie jest to jakaś odległość nie do pokonania.
Jadąc do Włoch samochodem możesz wybrać jedną z dwóch tras:
a) przez Niemcy i Austrię,
b) przez Czechy i Austrię (w obu krajach należy posiadać winietę, którą można nabyć na ostatnich stacji po Polskiej stronie, a potem w Czechach spokojnie kupisz winietę Austriacka.
Oczywiście trasy te ulegają modyfikacjom w zależności od miejsca docelowego. Trasa przez Niemcy z centralnej Polski wiedzie autostradę A2 w kierunku Berlina (bardzo drogo na bramkach) a potem w kierunku Monachium, Insbrucka i w końcu przełęcz Brenner (opiszemy szczegółowo w innym wątku). W każdym razie, droga ta po minięciu Insbrucka (autostrada prowadzi bezpośrednio pod skocznią narciarską) wspina się wysoko w góry aby przekroczyć granicę na przełęczy położonej na wysokości 1374 m. Widoki są piękne. Tą drogę najłatwiej dojechać nad jezioro Garda oraz do Werony.
Trasa przez Czechy i Austrię wiedzie przez autostradę A1. Potem przekraczasz granicę Polsko – Czeską i jedziesz w dalszym ciągu autostradą. Za Brnem kończy się autostrada i jedziesz zwykłą drogą, co jest uciążliwe i nota bene bardzo dziwne, że z Czech w tym miejscu, w dalszym ciągu nie zbudowano autostrady. Dopiero w Austrii w pewnym momencie znowu jedziesz jak król autostrad. I tak aż do celu. Należy pamiętać, że w Austrii częste są ograniczenia prędkości, jak i liczne kontrole drogowe. W Austrii po minięciu Wiednia (będzie widać całe miasto, bowiem autostrada przechodzi blisko centrum) najlepiej kierować się na Villach. Tam możesz bezpośrednio skierować się na Włochy na autostradę A23 (bardzo dobra i malownicza droga, która zaprowadzi Cię w okolice Wenecji i dalej w głąb Włoch). Jeśli udajesz się do Cortina d’Ampezzo z Villach powinieneś się kierować na miejscowość Sillian położoną tuż przy granicy Włoch, a z stamtąd prosto co Cortiny. Po drodze warto zatrzymać się na parkingu nad jeziorem Lago di Landro (piękne widoki gwarantowane). Z tego miejsca już tylko kawałek do samej Cortiny.

monte-cristallo-cortina-dampezzo--zakopane-europy
Wyjeżdżając z miasta lub też przyjeżdżając od strony Włoch masz do wyboru główną drogę, którą wykazują wszelkiego rodzaju planery tras (np. maps.google.pl). Warto jednak, pojechać przez przełęcz Giau (droga SP638). Sama przełęcz jest na wysokości 2234 m i gwarantuje piękne widoki bez wysiłku fizycznego (lenie się ucieszą :-)). Na samej przełęczy jest parking gdzie możesz się zatrzymać i udać się na przechadzkę. Trzeba przyznać, że droga jest kręta i pełna rowerzystów co bardzo utrudnia jazdę, niemniej jednak widoki są piękne.Pierwsze zdjęcie to widok z przełęczy w stronę Cortiny, a drugie to zdjęcie szlaku rozpoczynającego się na przełęczy.

giau-pass-cortina-dampezzo--zakopane-europy passo-di-giau-cortina-dampezzo--zakopane-europy road-to-giau-pass-cortina-dampezzo--zakopane-europy dolomities-cortina-dampezzo--zakopane-europy
Jadąc samochodem do Włoch warto zatankować do pełna przed Granicą czeską i niemiecką, a potem w Austrii – paliwo we Włoszech jest bardzo drogie. System płatnych autostrad we Włoszech jest bardzo prosty w obsłudze: wjeżdżasz i pobierasz bilet, zjeżdżasz i płacisz (nawet Ty to ogarniesz!). Jadąc samochodem nie ma czego się przejmować. Jazda po każdym wymienionym kraju jest prosta i przyjemna. Należy jednak uważać na ograniczenia prędkości: większość kierowców w Austrii i Niemczech jedzie zgodnie z przepisami a w Czechach i Włoszech jest już trochę inaczej.

Porady:

• Cortina jest droga: jedzenie, noclegi, kolejki…
• Pogoda w tym miejscu (z powodu położenia) jest dość kapryśna.
• Obowiązuje tu sjesta (to nic, że zimno) – zapomnij, że zjesz o 15.00.
• W porównaniu do naszych gór, to jest tam o wiele mniej tłoczno: brak kolejki do kolejki
• Droga z Austrii zaprowadzi Cię nad jezioro Di Landro z pięknym widokiem na szczyt Monte Cristallo,
• Do i z Cortiny w stronę Włoch warto jechać przez przełęcz Passo Giau. Droga ta zapewnia niezapomniane wrażenia. Sama przełęcz jest na wysokości 2234 m Można tam się zatrzymać i pójść na spacer. Droga jest bardzo kręta i należy uważać na licznych rowerzystów.
• Wybierając nocleg zwróć uwagę na odległość od centrum miasta – niektóre pensjonaty są położone w dużej odległości co utrudnia piesze dostanie do Centrum.