Jak zwiedzić Dubaj w jeden dzień

wpis w: Bez kategorii | 0

Pytanie powinno brzmieć jak można spędzić w tutaj więcej czasu niż jeden dzień. Dubaj to miasto powstałe z niczego – dziwny twór na pustyni, który jest dowodem na wielkość człowieka, białego człowieka i Azjaty – każda palma, wieżowiec, chodnik powstał tam dzięki wiedzy i pieniądzom nas wszystkich… wszystkich, którzy tankują samochody.

Oczywiście nie umniejszajmy temu miejscu – jest ono pod wieloma względami naj: największe budynki, największe miasto na pustyni, największe centrum handlowe, największy przepych. Warto by było się zastanowić co Arabowie mają najmniejszego, że stawiają sobie największe budynki świata… ale wróćmy do tematu: Wycieczka do Dubaju 🙂

img7144-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Każdemu, kto ma ochotę wybrać się do Azji proponuję wybrać się tam właśnie przez Dubaj i zatrzymać się na dobę lub dwie. Jest ku temu kilka powodów:
• Emirates to świetna linia lotnicza (i mówię to bez sarkazmu). Za przyzwoitą cenę, możesz sobie od razu wybrać miejsce do siedzenia (np. w Lufthansa miejsca wybierasz 24 h przed odlotem, jakbyś wtedy miał mało zajęć z pakowaniem i uczeniem się jak jest „poproszę dwa piwa” w obcym języku), masz w cenie posiłek, dwa posiłki (jeśli lecisz daleko) no i najważniejsze – napoje do bólu.
• Dubaj to jest takie miejsce, które trzeba zobaczyć i można zobaczyć za stosunkowo niewielki koszt.
• Miasto ma dobre hotele w mocnym standardzie i na wzór europejski/amerykański.
• Jest to swojego rodzaju skrzyżowanie świata. Z tego miejsca możesz polecieć dalej do większości kierunków Azji.

Już przekonani? To w drogę, czyli jak tam dolecieć:
Z Warszawy lecieliśmy Airbusem A330-200 linii Emirates, który obecnie już nie lata na tej trasie. Samolot ten ma wady i zalety. Do zalet należy zaliczyć układ siedzeń 2-4-2 czyli dla osób podróżujących w parze przy oknie były 2 miejsca. Do wad należy zaliczyć fakt, że są to stare maszyny z ekranami przypominającymi wielkością znane wszystkim Nokie 3310. Na szczęście my i tak zazwyczaj gramy w Candy crush na własnych telefonach, no i za oknem jest całkiem spoko widok, więc nie ma się co boczyć na samolot. W trakcie lotu dostaliśmy jeden ciepły posiłek z metalowymi sztućcami (!!! Nie jak w jakimś psychiatryku) plus przekąska przed lądowaniem. Ponadto w trakcie lotu cały czas dostępne są alkohole począwszy od piwa i wina po wódkę i whisky, co istotne – za darmo.

img6934-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Obecnie latający na tej trasie Boeing 777-300ER ma układ siedzeń 3-4-2 i mniejsze odstępy między siedzeniami co może czynić lot znacznie mniej przyjemnym szczególnie jeśli lecicie w 2 osoby. Rozwiązaniem, które stosujemy jest wybór miejsca z tytuł samolotu gdzie ostatnie 4 lub 5 rzędów (w zależności od wersji) mają układ 2-4-2 z dodatkowym miejscem między siedzeniem i oknem co daje znacznie lepszy komfort podróży.
http://www.seatguru.com/airlines/Emirates_Airlines/Emirates_Airlines_Boeing_777-300ER_3class_private.php

20150409174055-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie
Żeby było ciekawiej, lecąc do Dubaju dostaliśmy upgrade do Bussinesu co wiązało się z lepszymi siedzeniami, ale jedzeniem z klasy ekonomicznej. Monitory były tu nie młodsze niż w ekonomiku, niemniej jednak rozkładany fotel i duża przestrzeń na nogi sprawiła, że poczuliśmy się ważni. Dodatkowo klasa biznes, ze względu na położenie z przodu samolotu, jest cichsza, niż tył klasy ekonomicznej. Uf.. jesteśmy na miejscu.

20150409144733-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

 

To co jest ważne w Dubaju bardziej niż wszędzie indziej to hotel. Pamiętaj gdzie jedziesz – Dubaj leży na pustyni, jest tam sucho, gorąco i wszędzie jest pełno pyłu. Wybierz hotel z basenem. Może być nawet mały, może być hotel nawet o 50 zł droższy, ale wierz mi – po całym dniu zwiedzania basen będzie jak zbawienie, Twoja własna oaza na pustyni.

My wybraliśmy http://www.alsarabhotel.com/ ceny są przyzwoite (około 300 zł za dobę za dwie osoby ze śniadaniem). Nam się sięgnął zajebisty pokój (czy można klnąć w internecie?!) pokój, a basen na dachu, dawał możliwość podziwiania miasta.

20150410120659-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

img7036-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

A jest co podziwiać. Jeśli interesujesz się architekturą, to będziesz się czuł jak dziecko w sklepie z zabawkami. Miasto rozrasta się w o wiele szybszym tempie niż emigrują tam ludzie. Można zobaczyć stado żurawi budowlanych, które wznoszą kolejne szklane budynki. Część z nich wygląda wręcz na niezamieszkałą Obsypane pyłem pustynnym, jak w filmach o zombi.

img7140-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img2061-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Co trzeba tam zaliczyć? Jest kilka miejsc, które warto zobaczyć i kilka, które zaliczyć trzeba. Najważniejszą z nich jest Burdż Chalifa – najwyższy budynek świata. 828 metrów, 163 piętra. Dla zobrazowania Ci jaki jest wysoki, to napiszę że to są 3,5 nasze Pałace Kultury. By dostać się do środka można kupić bilety online, co polecamy, bo kolejki są dość duże. Koszt wjazdu na 124 piętro to około 125 AED, co na nasze jest około 130 zł (w zależności od kursu). Oczywiście można wjechać wyżej (148 piętro), ale jest to już zdecydowanie większy koszt (od 350 AED do 500 AED). My już na ten cel zbieramy drobniaki do świnki skarbonki.

img2040-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7201-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7199-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7177-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7175-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7174a-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie 20150410193916-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Jeśli wybieracie się do lub pod (dla bardziej oszczędnych) Budż Chalifa, to celujcie raczej w godziny wieczorne, jest taniej (ceny i godziny się ciągle zmieniają, więc proponuję samemu sobie sprawdzić: https://tickets.atthetop.ae/atthetop/. Dodatkowo od 19.00 co 30 minut jest tam fenomenalny pokaz fontann, które znajdują się pod budynkiem.

 

Tuż obok jest największe Centrum Handlowe na świecie – The Dubaj Mall, ponad 1200 sklepów i 120 kawiarni i restauracji. Coś dla miłośników shoppingu. Możecie tu kupić burkę od Prady w kolorze czarnym, albo czarnym, albo czarnym z cekinami 🙂

Dodatkową atrakcją Centrum Handlowego jest wielkie akwarium (kolejny dowód na małość arabskich czło….), gdzie pływają niesamowite ryby, płaszczki, rekiny. Wejście do środka jest płatne, ale z zewnątrz również wszystko widać. My się tym razem nie zdecydowaliśmy na wejście do środka.

20150410174026-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7089-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7118-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie img7130-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Ważnym miejscem jest również Palm Jumeirah – czyli sztucznie usypana część lądu ułożona w formie palmy. By się tam dostać najlepiej skorzystać z kolejki The Palma Mono Rail (bilety do kupienia w kasie). Warto przejechać się kolejką, bo jest to kolejka jednoszynowa (oczywiście to jest pic na wodę, bo kolejka jeździ na kółkach i tylko udaje magnetyczną), z której można podziwiać widok na cały nasyp.

 

Na końcu palmy stoi hotel – Atlantis, który jest wyjątkowym… badziewiem, jeśli jesteś podróżnikiem, to wiedz, że nie musisz tu spać i wydawać tysięcy na dowartościowanie się. W tym miejscu jedynym miejscem wartym uwagi jest basen, a raczej park wodny Aquaventure Waterpark. Cena była jednak dla nas nieadekwatna do produktu, więc my zrezygnowaliśmy. Porobiliśmy sobie zdjęcia pod hotelem i uciekliśmy – Wam proponujemy to samo.

20150410154033-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

img2030-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Wieczorem warto wybrać się do Dubaj Marina, czyli portu otoczonego wieżowcami, szczególnie wieczorem robi to wrażenie. Mieszka tam dużo ekspatów, czyli białych pracowników na arabskim garnuszku. Z tego też powodu jest tam sporo klubów.

img7049-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Jeśli masz ochotę zobaczyć troszkę prawdziwego życia w Dubaju, to koniecznie przepłyń się łódką: Al sabkha abra stacion do Dubaj Old Souq Marine Transport Stacion. Możesz przepłynąć się przez zatokę za jakąś złotówkę od osoby. Płyniesz z robotnikami i mieszkańcami Dubaju ze starszej do nowszej części miasta.

img7026-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie 20150411-115531-jak-zwiedzi-dubaj-w-jeden-dzie

Po nowej stronie spotkasz ludzi, którzy będą chcieli Ci wcisnąć wszystko: badziewie i skarby. Ja dałam się naciągnąć na kaszmirowy szal (25 AED), oczywiście nie wierzyłam, że on chociaż leżał przy kaszmirze. Okazało się, że jest 100 % kaszmir, więc cena około 25 zł to cena dość okazyjna.

Co więcej warto zwiedzić? Oczywiście warto zobaczyć „Żagiel” Burj Al Arba, jednak my sobie go odpuściliśmy, nie jest to taki cud świata, by zachrzaniać w 40 st. upale na drugi koniec miasta, by zobaczyć ten budynek. Obejrzałam jego zdjęcia w internecie i chyba mi starczy 🙂

Porady:

Komunikacja wzdłuż wybrzeża jest bardzo dobra, a taxi jest stosunkowo tanie i mocno dostępne (łatwo złapać na ulicy – wystarczy pomachać).

Samo miasto jest pełne zesłańców z innych krajów, dzięki temu jest stosunkowo przyjazne.

Pamiętaj, że jest to kraj skrajnie muzułmański, nie kupisz tam w sklepie alkoholu, nie napijesz się w barze,  no chyba że drogim hotelowym.

Jak będziesz wymeldowywać się z hotelu, to przytrzymają Cię chwilę, by sprawdzić, czy nic nie zabrałeś z hotelu – nie obrażaj się, to u nich normalne.

Wejście do Burj Khalifa znajduje się na najniższym poziomie Dubai Mall – tam też można kupić bilety.

Bilety na metro można kupić na każdej stacji w automacie.

Do The Palm Monorail najlepiej dojechać metrem do stacji Dubai Marina a następnie przesiąć się do Dubai Tram dojeżdżając do przystanku Palm Jumeriah, następnie schodami na górę, przez ulicę, parking samochodowy (tak droga prowadzi przez parking) i do kas.